Paroprzepuszczalność piany PUR

Paroprzepuszczalnosc i "oddychanie" piany PUR

W Polsce coraz większą popularność zyskuje ocieplanie pianą PUR. Jest to materiał, który doskonale nadaje się zarówno do izolacji cieplnej poddaszy, jak i do ich izolacji akustycznej. Cena pianki poliuretanowej jest staje się coraz bardziej atrakcyjna i zachęcająca, jednak wokół pianki poliuretanowej narosło również sporo mitów. Wiele wątpliwości pojawia się np. co do paroprzepuszczalności piany PUR. Czy zabezpieczone w ten sposób drewno będzie mogło „oddychać”?

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa a zamkniętokomórkowa

Nowatorska metoda izolacji termicznej i akustycznej budynku polega na natryskowym nanoszeniu pianki poliuretanowej, w skład której wchodzi żywica oraz utwardzacz. Ocieplanie pianą PUR zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza, że cena pianki poliuretanowej jest dziś całkiem porównywalna do innych materiałów. Wyróżnić można pianę PUR zamkniętokomórkową, gdzie około 90-95% ocieplenia stanowią wypełnione gazem (często gazem szlachetnym), zamknięte pęcherzyki. Drugim rodzajem pianki poliuretanowej jest piana PUR otwartokomórkowa, w skład której wchodzi zwykle ponad 90% komórek otwartych, które razem tworzą gąbczastą strukturę, wypełnioną powietrzem. W Polsce najczęściej stosowana jest pianka otwartokomórkowa, która ma odrobine gorsze właściwości termoizolacyjne, jednak posiada doskonałe zdolności do izolacji akustycznej.

Czy pianka poliuretanowa jest paroprzepuszczalna?

Paroprzepuszczalność pianki poliuretanowej w głównej mierze zależy od jej struktury. Jeśli planujemy ocieplanie pianą PUR, warto wcześniej poznać właściwości paroprzepuszczalne obu rodzajów pianek. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa charakteryzuje się niską paroprzepuszczalnością – jej struktura stanowi większą barierę dla pary wodnej. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa to natomiast materiał doskonale „oddychający”, który pozwala na swobodne odparowanie wilgoci, przy jednoczesnym zachowaniu dużego oporu dla przepływu powietrza.

Piana PUR a wełna mineralna - paroprzepuszczalność

Najpowszechniej stosowana w Polsce pianka poliuretanowa otwartokomórkowa pozwala na swobodne przenikanie pary wodnej, jednak opór stawiany parze jest tu nieznacznie większy niż w przypadku tradycyjnie stosowanej wełny mineralnej. Współczynnik oporu dyfuzyjnego dla otwartokomórkowej pianki poliuretanowej wynosi 4, a dla wełny mineralnej 1. Tego typu opór jedynie spowalnia przenikanie wilgoci przez warstwę izolacji, a ponadto pozwala wykluczyć powstawanie punktu rosy. Należy również dodać, że zamkniętokomórkowa piana PUR ma współczynnik oporu dyfuzyjnego 35-60, który jest zatem porównywalny do stosowanych przy konstrukcji płyt OSB (współczynnik oporu dyfuzyjnego 30-50) i niejednokrotnie znacznie niższy od sklejek (współczynnik oporu dyfuzyjnego 50-200) i styropianu (współczynnik oporu dyfuzyjnego 30-250).

Podsumowując, drewno zamknięte w piance poliuretanowej (a zwłaszcza w pianie PUR otwartokomórkowej) nie będzie gniło, a więc konstrukcja dachu nie będzie zagrożona.