Ocieplamy poddasze

Dlaczego warto ocieplić poddasze?

Ocieplenie poddasza to inwestycja, na którą warto się zdecydować. Z pewnością jest to spory koszt jednorazowy, jednak bezsprzecznie zwraca się w przyszłości. Przez nieocieplone poddasze ucieka ciepło z całego budynku – a to znów związane jest z wysokimi opłatami za ogrzewanie. Należy również pamiętać o kwestiach zdrowotnych. Brak termoizolacji lub niewłaściwe ocieplenie może skutkować zawilgoceniem – stąd już tylko krok do rozwoju pleśni i grzybów, które są szczególnie szkodliwe zarówno dla domowników, jak i dla drewnianej części konstrukcji poddasza. Doskonała izolacja termiczna to zatem nie tylko większy komfort i zdrowie domowników, ale również znaczne oszczędności związane z ogrzewaniem oraz klimatyzacją budynku. Ocieplenie poddasza będzie ponadto szczególnie konieczne, jeśli ma być ono użytkowane na co dzień. Wtedy warto postawić na najlepsze rozwiązania – np. na ocieplanie pianą PUR.

Czym można ocieplić poddasze?

Dobór idealnego materiału do ocieplenia poddasza nie jest sprawą prostą. Należy uwzględnić wiele składowych, oprócz ceny. Poddasze można ocieplić między innymi płytami z wełny mineralnej a także płytami styropianowymi. Nowoczesnym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością jest pianka poliuretanowa.

Pianka poliuretanowa jako doskonała izolacja termiczna

Rozważając materiał do ocieplenia poddasza warto szczególną uwagę poświęcić piance poliuretanowej. Piana PUR jest doskonałą izolacją termiczną oraz akustyczną. Jest nietoksyczna i bezzapachowa, a ponadto zapobiega tworzeniu się pleśni i grzybów. Pianka poliuretanowa nie tylko zapobiega kondensacji pary wodnej, ale również uniemożliwia powstawianie mostków termicznych. Ocieplanie pianą PUR jest ponadto bardzo szybkie – jej aplikację można zamknąć nawet w jeden dzień. Położony materiał nie przemieszcza się i nie traci cennych właściwości termoizolacyjnych. Jest ponadto lekki i nie zajmuje wiele miejsca na poddaszu.

Ogromną zaletą ocieplania pianą PUR jest również czas. Stosowanie tej metody pozwala na docieplenie kilkusetmetrowego poddasza zaledwie w jeden dzień. Nie potrzeba ponadto do tego dużej ilości miejsca, ponieważ pianka nie zajmuje dużej powierzchni, a ponadto jest wyjątkowo lekka. Ocieplanie pianą PUR możliwe jest również w pomieszczeniach posiadających niski dach oraz takich, gdzie konstrukcji dachu nie można mocno obciążać. Pianka PUR ponadto nie przemieszcza się (jak np. wełna mineralna) – nie traci więc swoich właściwości nawet po latach.

Pianka PUR – czy to się opłaca?

Wśród wielu osób rozważających metody ocieplania poddasza krąży opinia, że ocieplanie pianą PUR jest bardzo kosztowne. Jest to na szczęście mit, którym nie należy się przejmować. Być może było tak jeszcze parę lat temu, jednak od tego czasu zarówno ceny pianki poliuretanowej, jak i robocizny znacznie zmalały. W praktyce cena pianki poliuretanowej wraz z robocizną jest bardzo zbliżona do ocieplania innymi materiałami – np. wełną mineralną. Należy również pamiętać o sporych oszczędnościach związanych z ociepleniem poddasza pianą PUR.