Piana PUR

Nowoczesne izolacje natryskowe

Właściwa izolacja termiczna to ważny aspekt przy budowie lub remoncie domu. Każdego roku zwiększa się ilość zwolenników ocieplania pianą PUR. Nowoczesne izolacje natryskowe w postaci pianki poliuretanowej to rozwiązanie konkurencyjne dla dotychczas stosowanych, tradycyjnych materiałów ociepleniowych. Cena pianki poliuretanowej i robocizny nie jest już tak wysoka, jak kiedyś, a zalety związane z ocieplaniem pianą PUR są niemal nie do pobicia.

Dlaczego właśnie pianka poliuretanowa?

Coraz większe zainteresowanie nowoczesnymi izolacjami natryskowymi pianą PUR związane jest z licznymi zaletami pianki poliuretanowej. Jest to materiał bardzo lekki (w przeciwieństwie do wełny mineralnej), a ponadto zajmuje niewiele miejsca i nie przemieszcza się. Zapewnia nie tylko doskonałą izolację termiczną, ale i akustyczną. Pianka poliuretanowa posiada właściwości, dzięki którym dociera do wszystkich, nawet najmniejszych zakamarków, szczelin i przerw w konstrukcji, co bezpośrednio przekłada się na jakość i skuteczność izolacji. Nie tworzą się tu mostki termiczne, a cała powierzchnia dachu ocieplana jest równomiernie. Piana PUR zachowuje właściwości termoizolacyjne w szerokim zakresie temperatur - minimalizowane są tu zatem koszty związane z dogrzewaniem i klimatyzacją budynku. Pianka poliuretanowa jest ponadto bezpieczna dla zdrowia, bezwonna, niepyląca i hipoalergiczna. Jej struktura zapobiega dodatkowo kondensacji pary wodnej oraz tworzeniu się pleśni i grzybów, które szkodzą domownikom i drewnianym stropom.

Ocieplanie pianą PUR? Postaw na fachowców!

Planując ocieplanie pianą PUR warto zwrócić się do doświadczonych fachowców, dla których nowoczesne izolacje natryskowe to chleb powszedni. Nie jest to z pewnością materiał, który można aplikować samodzielnie. Potrzeba tu dużej wiedzy teoretycznej i praktycznej, a ponadto dobrego sprzętu oraz środków ostrożności takich jak maski, okulary ochronne czy uniformy. Proces natryskowy wymaga wykorzystania maszyn pracujących pod wysokim ciśnieniem. Sam w sobie nie jest skomplikowany, a przy tym jest wyjątkowo szybki. Piana PUR jest komponentem dwuskładnikowym. Po zmieszaniu składników pod wpływem ciśnienia reaktora natryskowego tworzy się pianka poliuretanowa. Zwiększa ona swoją powierzchnię ponad stukrotnie i niemal natychmiast zastyga. Prawidłowo nałożona przez fachowców doskonale przylega do powierzchni (bez względu na jej kształt) i zwiększa sztywność konstrukcji. Cena pianki poliuretanowej i robocizny zwraca się Wysoka cena ocieplania pianą PUR to mit, który obalany jest przez coraz więcej fachowców zajmujących się nowoczesnymi izolacjami natryskowymi. Na dzień dzisiejszy piana PUR i jej aplikacja nie są już tak kosztowne, jak jeszcze parę lat temu. Można powiedzieć, że ocieplenie z piany PUR jest dziś zbliżone cenowo do ocieplenia z wełny mineralnej. Cenę pianki poliuretanowej i robocizny szybko rekompensują ponadto znacznie obniżone koszty związane z ogrzewaniem budynku w zimie i jego klimatyzacją oraz chłodzeniem latem. Mogą one zmniejszyć się nawet do 50%! Nowoczesne izolacje natryskowe pianą PUR to rozwiązanie z potencjałem Wszystko na to wskazuje, że już w najbliższej przyszłości większość energooszczędnych domów będzie ocieplonych właśnie pianką poliuretanową. Wzrost zainteresowania nowoczesnymi izolacjami natryskowymi pianą PUR jest również związany z łatwością montażu, jego krótkim czasem i niewielkimi kosztami robocizny. Większość poddaszy małej i średniej wielkości można ocieplić pianą PUR w zasadzie w jeden dzień. Przy większych powierzchniach spokojnie wystarczą dwa – maksymalnie trzy dni. To doskonały wynik, w porównaniu do czasu robocizny przy ocieplaniu metodami tradycyjnymi. Należy pamiętać, że czas aplikacji przekłada się również na koszty robocizny. Jednodniowe ocieplanie pianą PUR będzie zatem mniej kosztowne niż ocieplanie wełną mineralną.