Piana PUR

Czy warto ocieplać pianą poliuretanową?

Podczas remontu lub budowy domu warto bardzo dokładnie rozważyć kluczową kwestię, czyli ocieplenie poddasza. Izolacja termiczna domu to sposób na duże oszczędności i większy komfort domowników. Do ocieplenia dachów coraz częściej wykorzystywana jest piana PUR. Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań i już ma sporo swoich zwolenników. Czy warto ocieplać pianą poliuretanową?

Ocieplanie pianą PUR – na czym polega?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ocieplanie pianą PUR w formie natryskowej. W ten sposób dach pokryty jest warstwami równomiernymi i doskonale szczelnymi. Położona tak pianka poliuretanowa stanowi bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Należy jednak liczyć się z koniecznością zatrudnienia doświadczonych fachowców, którzy zajmą się aplikacją piany PUR – nie zrobimy tego samodzielnie, jak choćby w przypadku wełny mineralnej. Sam oprysk pianką poliuretanową z pozoru nie jest skomplikowany, jednak potrzebna jest tu wiedza, doświadczenie i odpowiednie środki ostrożności.

Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Doskonała izolacja termiczna powinna być nie tylko tania – ważne są zalety dodatkowe, takie jak zdrowie domowników, przepuszczalność cieplna, zajmowana powierzchnia, sposób montażu itd. Piana PUR jest bezpieczna dla zdrowia domowników i przebywających w domu zwierząt – nie emituje szkodliwych i toksycznych substancji, ani nie jest źródłem nieprzyjemnych zapachów. Należy zaznaczyć również, że pianka poliuretanowa posiada właściwości, dzięki którym uniemożliwia rozwój pleśni oraz grzybów, które mogą być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych u domowników. Jej zastosowanie do ocieplenia dachów zapobiega również kondensacji pary wodnej wewnątrz budynku, a dzięki dokładnemu wypełnieniu wszystkich szczelin – uniemożliwia powstawanie mostków termicznych. Docenią to zwłaszcza właściciele starych budynków.

Ogromną zaletą ocieplania pianą PUR jest również czas. Stosowanie tej metody pozwala na docieplenie kilkusetmetrowego poddasza zaledwie w jeden dzień. Nie potrzeba ponadto do tego dużej ilości miejsca, ponieważ pianka nie zajmuje dużej powierzchni, a ponadto jest wyjątkowo lekka. Ocieplanie pianą PUR możliwe jest również w pomieszczeniach posiadających niski dach oraz takich, gdzie konstrukcji dachu nie można mocno obciążać. Pianka PUR ponadto nie przemieszcza się (jak np. wełna mineralna) – nie traci więc swoich właściwości nawet po latach.

Pianka PUR – czy to się opłaca?

Jeszcze jakiś czas temu cena pianki poliuretanowej dość skutecznie odstraszała wielu właścicieli domów. Obecnie zarówno sam materiał, jak również koszty związane z jego nałożeniem są zdecydowanie mniejsze niż jeszcze parę lat temu. Nadal jednak będzie to dość duży wydatek, choć ceny pianki poliuretanowej wraz z fachową aplikacją są już całkiem porównywalne do kosztów związanych z ociepleniem innymi materiałami – np. wełną mineralną, gdzie oprócz materiału należy doliczyć jeszcze koszty folii, sznurków itp. Należy ponadto pamiętać, że ocieplanie pianą PUR to długoterminowe, ogromne oszczędności – doskonałe właściwości termoizolacyjne pianki poliuretanowej to zaleta, której nie da się podważyć. Piana PUR pozwoli domownikom zaoszczędzić nawet do 50% na ogrzewaniu pomieszczeń zimą oraz na ich chłodzeniu i klimatyzowaniu latem.

Czy warto ocieplać pianą poliuretanową?

Izolacji termicznej budynku nie wykonuje się co sezon – warto zatem dokładnie przemyśleć kwestię materiału, który zastosujemy do ocieplenia. Czy warto ocieplać pianą poliuretanową? Zdecydowanie tak. Pianka poliuretanowa jest godna polecenia zarówno w przypadku remontu starych budynków, jak również w przypadku budowy nowych domów. Można ją stosować zarówno w konstrukcjach drewnianych, jak i tych stalowych. Cena pianki poliuretanowej nie jest może najniższa, ale już całkiem porównywalna do innych materiałów stosowanych do ociepleń budynków. Warto ją wybrać jednak nie ze względu na cenę, a jej zalety, które rekompensują ten jednorazowy wydatek.